Tchaj-wan je mostem mezi Východem a Západem, bránou do Číny. Patří mezi nejbohatší ekonomiky Asie, mezi nejdůležitější hráče v oblasti informačních a komunikačních technologií, řadí se mezi dvacítku největších světových exportérů a importérů. Hlavními výhodami, které jako podnikatelé oceníte, jsou demokratické zřízení (a s ním související svoboda a vláda zákona), ochrana duševního vlastnictví, tržní ekonomika (otevřený, transparentní a konkurenceschopný trh), vysoká životní úroveň, kultivovanost a čestnost obyvatel a s tím spojené seriózní jednání. Nezanedbatelnými devízami jsou i tradice soukromého podnikání s dominujícími středními a malými podniky a příznivé investiční prostředí (daňové zvýhodnění, nízká korporátní daň i DPH), eliminace minimálního kapitálu k založení s.r.o. a podpora vědy a aplikovaného výzkumu.
číst celý článek
Tchajwanci jsou samozřejmě mentalitou Číňané, ale v obchodě, jeho profesionalizaci i v technických oborech se podle mých zkušeností posunuli o dvacet mílových kroků dál. Jakkoli Česká republika není pro Tchaj-wan klíčovým teritoriem, reálných tchajwanských investic u nás najdeme celou řadu. Ty jsou konzistentní (technicky zaměřené) a nezřídka se vážou na sebe, což je u malých zemí velice prozíravé. A oni to vědí.
číst celý článek
Mise leteckých výrobců do Íránu, které jsem měl příležitost se koncem srpna účastnit, byla pokračováním úspěšného modelu štíhlých oborových misí; proexportního nástroje, který naše ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničí, zemědělství a obrany v posledních letech využívají. Tyto mise jsou zpravidla doprovázeny náměstkyní či náměstkem ministra, cestují linkovým spojem a vzhledem ke svému charakteru nejsou příliš úzkostlivě svázány pravidly protokolu. O to pružněji mohou v hostitelské zemi spojit oficiální setkání zástupců administrativy s představiteli firem.
Štítky
letectví
číst celý článek
Když jsme se asi před třemi lety věnovali v TRADE NEWS francouzskému exportnímu teritoriu, snad na žádné stránce nechyběl pojem průmyslový design a jeho české podoby. Tentokrát se zaměříme na prozaičtější, ale pro Francii neméně typickou problematiku, kterou je zemědělství, potravinářství a agrární technologie.
Štítky
Francie,
Potravinářství,
Zemědělství,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek
Španělsko nemá jen tvář ideální destinace pro plážovou či kulturně zaměřenou dovolenou; složitý vývoj v nedávných letech způsobil, že v Česku stále trpí pověstí „země v krizi“. Dlužno říci, že dnes už nezaslouženě. Ekonomika země vloni rostla nejrychleji v eurozóně a opět nabízí zajímavé vývozní i investiční příležitosti, které čeští podnikatelé bohužel zatím ne zcela doceňují.
Štítky
Španělsko,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek
Po dvou vlnách recese mezi lety 2008 až 2014 vzrostlo loni HDP Itálie o osm desetin procenta. K oživení částečně přispěly též příznivé makroekonomické podmínky v podobě poklesu cen energií či kvantitativního uvolňování zahájeného Evropskou centrální bankou.
Štítky
Itálie,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek