Stále však chybí nový zákon o rodinném podnikání, který by napravil historický hendikep českých firem v mezinárodní konkurenci. Ke zvláštní podpoře rodinných firem vyzval Evropský parlament členské státy EU už v roce 2015. S příchodem nové nástupnické generace majitelů těchto firem přichází výrazný potenciál pro ekonomiku a je třeba ho naplno využít.
AMSP ČR uskutečnila během května tohoto roku anketní šetření mezi svými členy na téma kontrolní činnosti státu a četnosti a kvality kontrol. Projektu se zúčastnilo 199 respondentů z rozličných odvětví ekonomiky. Přinášíme některé ze zjištěných skutečností.
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, je mi velkým potěšením, že Vám mohu prostřednictvím magazínu TRADE NEWS představit mou milovanou zemi, Koreu. Doufám, že toto vydání pomůže pochopit, čím je Korea atraktivní, a uvědomit si, jak velký prostor tu existuje pro další spolupráci mezi našimi zeměmi. I přes geografickou vzdálenost toho mají Korea a Česká republika mnoho společného.
Téměř 80 % firem (77 %) ve střední Evropě zaznamenalo konkrétní preference zákazníků nebo tržní trendy, které naznačují rostoucí poptávku po udržitelných produktech, službách nebo dodavatelských řetězcích. Vyplynulo to z průzkumu zaměřeného na udržitelnost dodavatelských řetězců, který vydala poradensko-technologická společnost Deloitte. Polovina firem navíc uvedla, že na tuto poptávku či preference aktivně reaguje.
Jaké jsou klíčové technologie a směry v inovacích a co si malé a střední podniky (MSP) myslí o udržitelnosti, obnovitelných zdrojích energie a elektromobilitě? Tyto informace přinesl dubnový průzkum agentury Ipsos pro AMSP ČR.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, srdečně vás zdravím jménem našeho velvyslanectví z Paříže, která se nyní probouzí do jara a žije přípravami na letní olympijské hry, jež bude brzy hostit už potřetí v historii.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a Rada kvality ČR vyhlásily nový ročník Národních cen České republiky. Soutěžit se bude ve třech kategoriích: kvality, společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje a rodinných podniků. Přihlášky pro ocenění firem a organizací je možné podávat do 30. dubna 2024 a v případě Národní ceny za kvalitu v rodinném podnikání do 31. července 2024. Slavnostní vyhlášení pak uskuteční 21. listopadu 2024 v Senátu.
Hlavním úspěchem programu EU je poskytnutí impozantní garance ve výši 18,87 miliardy eur v rámci 175 projektů, což v lednu 2024 umožnilo mobilizaci dalších 372 miliard eur z privátních a veřejných rozpočtů. V důsledku těchto investic vznikly v České republice programy, jako je Záruka Inostart, společný projekt Národní rozvojové banky (NRB) a České spořitelny poskytující podporu malým, středním podnikům a OSVČ.
AMSP ČR, stejně jako partnerské organizace sdružené v evropské asociaci CEA--PME, je vážně znepokojena současnou průmyslovou politikou Evropské unie definovanou během posledních pěti let a jejím cílem platnosti na dalších 25 až 30 let. Podnikatelé chápou význam světových výzev k dosažení zelené a digitální transformace evropského průmyslu, ale ten musí zůstat konkurenceschopný! K tomu jsou ale třeba realistické cíle a časové rámce i technologická otevřenost. Sedm nejprůmyslovějších zemí EU proto předkládá tuto výzvu Evropské komisi i dalším relevantním subjektům.
Mírná většina menších podniků a živnostníků je pro přijetí společné evropské měny, jak ukázala nedávná anketa AMSP ČR, které se zúčastnilo téměř šest stovek subjektů.
Zatímco česká odborná veřejnost se těšila na zavedení mistrovské zkoušky jako nástroje ke zvyšování prestiže řemeslných profesí, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na poslední chvíli přišel se stanoviskem, které vyvolává znechucení a rozhořčení mezi podnikateli i řemeslnými spolky. Podle ÚOHS je předkládaný zákon o mistrovské zkoušce v rozporu s národním i evropským právem a může negativně ovlivnit konkurenci na trhu.
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci s Googlem vás zve na exkluzivní sérii školení, kde se dozvíte, jak umělá inteligence může usnadnit vaše podnikání, zvýšit produktivitu a otevřít nové možnosti růstu.
AMSP ČR vítá nový přístup Evropské unie k povinným reportům. Opatření se týká firem, které měly své zprávy zveřejňovat od roku 2026 a 2027 – nově dostanou dva roky navíc. Zároveň se některé podniky mají těchto povinností zcela zbavit. Toto rozhodnutí je prvním významným krokem europoslanců ke zmírnění regulací spojených s Green Dealem. Evropská unie tak chce posílit konkurenceschopnost podniků vůči firmám ze zemí, kde podobně přísná pravidla neplatí.
„Gratuluji vám k tomuto opravdu výjimečnému ocenění. Opět se ukázalo, že i v dnešní době, kdy to tištěné publikace nemají jednoduché, se kvalita vyplácí a je po zásluze odměněna.“
Prof. Hermann Simon, přední světový odborník na podnikové strategie, marketing a tvorbu cen
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.