Zatímco česká odborná veřejnost se těšila na zavedení mistrovské zkoušky jako nástroje ke zvyšování prestiže řemeslných profesí, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na poslední chvíli přišel se stanoviskem, které vyvolává znechucení a rozhořčení mezi podnikateli i řemeslnými spolky. Podle ÚOHS je předkládaný zákon o mistrovské zkoušce v rozporu s národním i evropským právem a může negativně ovlivnit konkurenci na trhu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom dlouhodobě prosazuje mistrovskou zkoušku jako způsob, jak zvýšit odbornou úroveň řemeslníků a zajistit jejich lepší konkurenceschopnost i v zahraničí. Zkouška by stála průměrně 30 tisíc korun, byla by dobrovolná a absolventi by mohli používat titul „Mistr“ před názvem svého povolání.
Podle ÚOHS by však zákon vedl k výraznému rozdělení řemeslníků na dvě kategorie – na ty, kteří mistrovskou zkoušku absolvovali, a na ty, kteří nikoliv, což je v rozporu s principem jednotného trhu EU. Dále úřad kritizuje možnost, že by mistrovská zkouška mohla být podmínkou pro účast v řízeních o veřejné zakázky, což by podle něj mohlo diskriminovat menší podnikatele.
Nepochopitelný přístup ÚOHS
Největší pobouření ale způsobil fakt, že se ÚOHS s tímto stanoviskem ozval na poslední chvíli, kdy už došlo k široké odborné i politické shodě na podobě zákona. „Opravdu neuvěřitelné. Po mnoha připomínkách Legislativní rady vlády, několikerém přepracovávání ze strany řemeslných spolků, které nad tím strávily desítky hodin, konečné shodě a několikaletém ležení materiálu u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely přichází toto,“ rozčileně komentuje situaci generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.
Asociace považuje tento postup ÚOHS za další příklad nekoordinovanosti a odtrženosti českých úřadů od reality. Mistrovská zkouška je osvědčeným nástrojem v řadě evropských zemí, jako je Německo a Rakousko, a její zavedení by českým řemeslníkům pomohlo zvýšit prestiž i konkurenceschopnost. Dokonce státy, které od ní upustily, se k ní houfně vracejí kvůli rapidně upadající kvalitě řemesel. ÚOHS naopak tvrdí, že by zkouška mohla vést ke zvyšování cen služeb a menší konkurenci, jelikož náklady na její absolvování by mohly znevýhodnit malé podnikatele.
AMSP ČR považuje tento postup ÚOHS za další příklad nekoordinovanosti a odtrženosti českých úřadů od reality.
V současné době je osud zákona nejistý a podnikatelské spolky budou hledat možnosti, jak se proti překvapivému stanovisku ÚOHS bránit. „Tento způsob jednání je nejen neprofesionální, ale i destruktivní pro celý řemeslný sektor,“ uzavírá AMSP ČR.
Zdroj: AMSP ČR
Kdo postaví budoucnost? Stavebnictví čelí nedostatku pracovníků
Stát plánuje řadu klíčových staveb, ale chybí lidé, kteří je zrealizují. Generace zkušených řemeslníků stárne, mladí o obor nemají zájem a zahraniční pracovníci nestačí pokrýt poptávku.
Řemesla jako zedník, tesař, pokrývač či elektrikář se stávají nedostatkovými, což může vést ke zpoždění a zdražení staveb. Spoléhání na cizí pracovní sílu není řešení – je nutné zvýšit prestiž stavebních oborů, podpořit vzdělávání a motivovat mladé k práci ve stavebnictví.
Chceme-li skutečně stavět budoucnost, musíme zajistit, aby ji měl kdo postavit.